Lesní pedagogika 2. a 5. ročníku

Dnešní úterní den 25.6. se nesl v duchu Lesní pedagogiky, které se zúčastnili žáci druhého a pátého ročníku. Hned na začátku nás uvítal pan starosta Birgus, který nám celé dopoledne dělal usměvavou společnost a průvodce lesem, za to velmi děkujeme. Po krátkém uvítání, představení se a povídání si o tom, jak bychom se měli v lese chovat, co v lese najdeme, co se v lese smí či nesmí a k čemu nám les slouží, jsme se vydali kousek dál lesem, kde na nás čekal první úkol. Každý žák dostal papírek, na kterém byla napsána vlastnost stromu. Postupně se děti měly rozdělit do čtyř skupin a najít tak společné vlastnosti smrku, vrby, modřínu a lípy. Dozvěděly se například jaký strom má mělké kořeny, jaký strom je náš národní či jaký strom v sobě ukrývá dvoubarevné dřevo. Následovala aktivita, kterou děti velmi dobře znají, přesto je jejich nejoblíbenější, proto nemohla chybět. Když pan Birgus zvolal: „Káně letí“, tak se všichni hned proměnili v malé hraboše a hledali svůj úkryt. Následovala svačinka, pauza na pití a cesta mohla pokračovat. Okolo Čertovy lávky, včelích úlů až na naučnou stezku Pilný mlýn jsme došli ke krásnému jezírku s posezením. Děti odložily své baťohy a s nadšením šly hledat poklad. Po krátké chvíli se konalo velké nadšení a poklad byl donesen do cíle. V chladícím boxu na nás čekaly špekáčky, což znamenalo jediné – šli jsme opékat. Společně jsme si opekli špekáčky, které si některé děti přátelsky rozdělily do dvojic, poseděli jsme u ohně a užili si tak chvíli spolu. Při cestě zpět jsme se opět prošli velmi hezkou krajinou lesa a u nás v Dolních Životicích jsme se zastavili v obchodě i pro mls na odpoledne či pití pro osvěžení. Máme radost, že některé děti poznaly krajinu našeho místního lesa poprvé a pevně věřím, že lesem nešly naposled. Ještě jednou velké díky panu Birgusovi za veškerou organizaci a jeho čas.